Lists of Senator-Elect For Nigeria’s 9th National Assembly 2019 – 2023

0
279
national assembly senators lists

These are Lists of Newly Elected Senate Members to the 9th National Assembly. These are members who won the 23rd February 2019 general election and supplementary election in some states.

The major parties in Nigeria, PDP and APC won the seats and gave other political parties no chance to win any seat at the Red Chamber. Even one senator-elect who won under the platform of YPP has defected to APC.

These are the lists of the Senator-Elect for the 9th National Assembly.

  1. Kalu Orji Uzor (APC) – Abia North
    2. Orji Theodore Ahamefule (PDP) – Abia Central
    3. Enyinnaya Abaribe (PDP) Abia South
    4. Ishaku Elisha Cliff (PDP) – Adamawa North
    5. Yaroe Binos Dauda (PDP) – Adamawa South
    6. Dahiru Aishatu Ahmed (APC) – Adamawa Central
    7. Akpan Bassey Albert (PDP) – Akwa Ibom North East
    8. Christopher Stephen Ekpenyong (PDP) – Akwa Ibom North West
    9. Eyakenyi Akon Etim (PDP) – Akwa Ibom South
    10. Stella Oduah (PDP) – Anambra North
    11. Uche Lilian Ekwunife (PDP) – Anambra Central
    12. Ifeanyi Ubah (YPP) – Anambra Sout
    13. Bauchi South – APC (Candidate to be determined by court order)
    14. Jika Dauda Halliru (APC) – Bauchi Central
    15. Bulkachuwa Adamu Muhammad(APC) – Bauchi North
    16. Degi Eremienyo Biobaraku Wangagra (APC) – Bayelsa East
    17. Diri Douye (PDP) – Bayelsa Central
    18. Ewhrudjakpo Lawrence (PDP) – Bayelsa West
    19. Gabriel Suswam (PDP) – Benue North East
    20. Emmanuel Yisa Orker-Jev (PDP) – Benue North West
    21. Patrick Abba Moro (PDP) – Benue South
    22. Kyari Abubakar Shaib (APC) – Borno North
    23. Kashim Shettima (APC) – Borno Central
    24. Ali Ndume (APC) – Borno South
    25. Oko Rose Okoji (PDP) – Cross River North
    26. Onor Sandy Ojang (PDP) – Cross River Central
    27. Gershom Bassey (PDP) – Cross River South
    28. Ovie Omo-Agege (APC) – Delta Central
    29. Peter Nwaoboshi (PDP) – Delta North
    30. James Ebiowou Manager (PDP) – Delta South
    31. Egwu Samuel Ominyi (PDP) – Ebonyi North
    32. Ogba Joseph Obinna (PDP) – Ebonyi Central
    33. Micheal Ama Nnachi (PDP) – Ebonyi South
    34. Ordia Akhimienmona Cliffford (PDP) – Edo Central
    35. Alimikhena Francis Asekhame(APC)- Edo North
    36. Urhoghide Matthew Aisagbonriodion (PDP)- Edo South
    37. Adetunmbi Olubunmi Ayodeji (APC) – Ekiti North
    38. Bamidele Micheal Opeyemi (APC) – Ekiti Central
    39. Adeyeye Clement Adebayo (APC) – Ekiti South
    40. Nnamani Chimaroke Ogbonnia(PDP) – Enugu East
    41. Ike Ekweremadu (PDP) – Enugu West
    42. Utazi Godfrey Chukwuka (PDP) – Enugu North
    43. Danjuma Goje (APC) – Gombe Central
    44. Amos Bulus Kilawangs (APC) – Gombe South
    45. Alkali Saidu Ahmed (APC) – Gombe North
    46. Onyewuchi Ezenwa Francis (PDP) – Imo East
    47.Imo West (No Certificate of Return under duress)
    48. Imo North – Pending (Supplementary)
    49. Mohammed Sabo (APC) – Jigawa South West
    50. Hassan Ibrahim Hadeija (APC) – Jigawa North East
    51. Sankara Danladi Abdullahi (APC) – Jigawa North West
    52. Kwari Suleiman Abdu (APC) – Kaduna North
    53. Sani Uba (APC) – Kaduna Central
    54. Laah Danjuma Tella (APC) – Kaduna South
    55. Ibrahim Shekarau (APC) – Kano Central
    56. Barau Jibrin (APC) – Kano North
    57. Gaya Ibrahim Kabiru (APC) – Kano South
    58. Babba Ahmad Kaita (APC) – Katsina North
    59. Mandiya Bello (APC) – Katsina South
    60. Abdullahi Kabir (APC) – Katsina Central
    61. Abdullahi Abubakar Yahaya (APC) – Kebbi North
    62. Adamu Mainasara Aliero Muhammad (APC) – Kebbi Central
    63. Na Allah Bala Ibn (APC) – Kebbi South
    64. Yakubu Oseni (APC) – Kogi Central
    65. Kogi East – Pending (Supplementary)
    66. Dino Melaye (PDP) – Kogi West
    67. Umar Suleiman Sadiq (APC) – Kwara North
    68. Oloriegbe Yahaya Ibrahim (APC) – Kwara Central
    69. Ashiru Oyelola Yisa (APC) – Kwara South
    70. Remi Tinubu (APC) – Lagos Central
    71. Osinowo Sikiru Adebayo (APC) – Lagos East
    72. Adeola Soloman Olamilekan (APC) – Lagos West
    73. Akwashiki Godiya (APC) – Nasarawa East
    74. Abdullahi Adamu (APC) – Nasarawa North
    75. Tanko Al-Makura (APC) – Nasarawa South
    76. Mohammed Sani Musa (APC) – Niger East
    77. Abdullahi Aliyu Sabi (APC) – Niger North
    78. Bima Muhammad Enagi (APC) – Niger South
    79. Ibikunle Amosun (APC) – Ogun Central
    80. Mustapha Ramoni Olalekan (APC) – Ogun East
    81. Odebiyi Tolulope Akinremi (APC) – Ogun West
    82. Boroface Robert Ajayi (APC) – Ondo North
    83. Akinyelure Patrick Ayo (PDP) – Ondo Central
    84. Otunba Nicholas Tofowomo (PDP)- Ondo South
    85. Surajudeen Ajibola Basiru (APC) – Osun Central
    86. Fadahunsi Francis Adenigba (PDP) – Osun East
    87. Oriolowo Adelere Adeyemi (APC) – Osun West
    88. Folarin Teslim Kolawole (APC) – Oyo Central
    89. Buhari Abdulfatai (APC) – Oyo North
    90. Kola Ademola Balogun (PDP) – Oyo South
    91. Plateau South – Pending (Supplementary)
    92. Dimka Hezekiah Ayuba (APC) – Plateau Central
    93. Gyang Istifanus Dung (PDP) – Plateau North
    94. Rivers East – Pending (Supplementary)
    95. Mpigi Barinada (PDP) – Rivers South East
    96. Rivers West – Pending (Supplementary)
    97. Gobir Ibrahim Abdullahi (APC) – Sokoto East
    98. Aliyu Wamakko (APC) – Sokoto North
    99. Shehu Abubakar Tambuwal (APC) – Sokoto South
    100. Bwacha Emmanuel (PDP) – Taraba South
    101. Yusuf Abubakar Yusuf (APC) – Taraba Central
    102. Isa Shuaibu Lau (PDP) – Taraba North
    103. Gaidam Ibrahim Alhaji (APC) – Yobe East
    104. Ahmed Lawan (APC) – Yobe North
    105. Bomai Ibrahim Mohammed (APC) – Yobe South
    106. Kaura Tijjani Yahaya (APC) – Zamfara North
    107. Aliyu Ikra Bilbis (APC)Zamfara Central
    108. Abdul’aziz Yari (APC) – Zamfara West
    109. Tanimu Philip Aduda (PDP) – FCT

READ ALSO: Abridged Profile of Omoleye Sowore, The Founder of Sahara Reporters

2018 Senate Mass Defection:

Names and State

1. Dino Melaye – Kogi

2. Rabiu Kwankwaso – Kano

3. Lanre Tejuoso – Ogun

4. Shaaba Lafiagi – Kwara

5. Rafiu Ibrahim – Kwara

6. Barnabas Gemade – Benue

7. Abdulazeez Nyako – Adamawa

8. Monsurat Sunmonu – Oyo

9. Usman Nafada – Gombe

10 Suleiman Hunkuyi – Kaduna

11. Ibrahim Danbaba – Sokoto

12. Ubale Shittu – Jigawa

13. Isah Misau – Bauchi

14. Suleiman Nazif – Bauchi

15. Bukola Saraki – Kwara

The above lists are the names of Senators who defected from APC to PDP on Tuesday, July 24, 2018 at the level of National Assembly.

Except one of them, Dino Melaye, the 14 others will not be part of 9th Assembly?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here